07 2011 Yılı Dergi Haberimiz

2011 Yılı Dergi Haberimiz

Briket küllerinden doğdu

Tuğla henüz şöhret olmamışken, gaz betonların ise esamesi okunmazdan evvel vardı briket. Hammaddesi bims olan bu yapı taşı, bugünlerde küllerinden doğuyor; üstelik tuğla ve gaz betona karşı da oldukça iddialı bir yükseliş içerinde.

 

Son yıllarda özellikle ısı ve ses yalıtımında sağladığı avantaj ve öz ağırlığı bakımından hafif olması briketin hammaddesi bimsi avantajlı bir ürün haline getirdi. Deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye'de aynı zamanda yakıt giderlerinin de ciddi bir sorun oluşturması, bimsin muhteviyatında barındırdığı özelliklerinden ötürü pazarda yeniden tercih edilir ürün haline gelmesine vesile oldu.

 

Yaklaşık 17 yıldır ocakçılık işi içerisine olan İnceoklar ise bugün Kayseri'nin en geniş bims ocağını işletiyor. Bin 642 hektar arazide yıllık yaklaşık 800 bin metreküp hammadde halinde bims çıkaran İnceoklar, Kayseri'nin yanı sıra Türkiye'nin genelinde 50'ye yakın ile hammadde sevkiyatı gerçekleştiriliyor.

 

Kayseri'nin Talas İlçesi Kuruköprü bölgesindeki ocağından 2009 yılından bu yana bims çıkaran İnceoklar, son altı aydır ise fabrikasyon olarak da bims duvar blokları üretimine başlamış.

 

Fabrikada, üretim ile yükleme ve boşaltma işlemlerinde ise ciddi bir forklift ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü makinede işlenen bims duvar bloğunun 3 gün süre ile kurutmaya alınması gerekiyor. Bu süreçte, tezgahlar üzerine dizilen malzeme, forkliftler yardımıyla kurutma sahasına taşınıyor. Daha sonra kuruyan malzeme, yine forkliftler yardımıyla dış sahaya alınıyor ve sevkiyata hazır hale geliyor. Sevkiyat aşamasında 6 veya 7 sıralı ve 120'şer adet bims duvar bloklarının bulunduğu paletler, forkliftlerle araçlara yükleniyor.

 

Ayrıca bir forklift ise palet üzerine dizilen bims duvar blokların nizami olarak yerleştirilebilmesi için sıkıştırma amaçlı kullanılıyor. Paletleri dikey konuma getirilmiş forklift bu sıkıştırmayı yapıyor.

 

Hammadde üretimi konusunda uzun yılların verdiği tecrübeye sahip olan İnceoklar Probims ismi ile işlenmiş malzeme üretimi konusunda bir marka olmayı ve Türkiye geneline yönelik üretim yapmayı hedefliyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl 5 milyon lira yatırım ile fabrikasını kuran İnceoklar, fabrikada üretimi yapan makineyi yerli bir üreticiden almış. Fabrika alanı içerisinde kullanılan forkliftlerde Komatsu markası öne çıkıyor. Firmanın Temsa Global'den aldığı beş adet Komatsu marka forkliftler, fabrikada üretim de ve saha içerisinde yükleme-boşaltma gibi işlerde çalışıyor. Ayrıca ocakta, kırma eleme tesisinden çıkan malzemenin kamyonlara yüklemek işinde de yine Komatsu'nun WA 430 model yükleyicisi tercih edilmiş. Yükleyici, saha içerisinde kırma eleme tesisinden çıkan malzemenin istiflenmesi ve sevkiyata hazır hale getirilmesi noktasında önemli bir görev üstleniyor.

 

Makine seçiminde ocakçılıktan gelen bir deneyime sahip olduklarını dile getiren İnceoklar Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İnceok, fabrikada ve ocak sahasında mesainin 24 saat devam ettiğini bu nedenle dayanıklı ve yakıt sarfiyatı düşük makinelere ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Bu doğrultuda yaptıkları araştırmalar sonrası beklentilerine en uygun markanın Komatsu olduğu gördüklerini ifade eden İnceok, zaten uzun yıllardır diyalog halinde oldukları Temsa Global Kayseri Bölge Satış Yöneticisi Esat Oral ile temasa geçtiklerini ve Temsa Global'den bir adet yükleyicinin yanı sıra, beş adet de forklift aldıkları bilgisini veriyor.

 

İnceoklar'ın Temsa Global'den aldığı forkliftler, 3 ton kapasiteli ve dizel yakıtlı. Bu makinelerden bir tanesi üretim makinesine yakın çalışıyor; çıkan malzemeyi tezgahlara dizildikten sonra sekizer katlı tezgahlara yerleştiriyor ve kuruma bölümüne taşıyor.Forkliftlerden biri, palet üzerine dizilen bims duvar blokların nizami ölçüde olmasını sağlamak amacıyla sıkıştırmada kullanılırken, diğer forkliftler ise dış sahada yükleme ve indirmede kullanılıyor.

 

Probims'in Genel Koordinatörü Nihat Yerlitaş ise, forklift seçiminde Komatsu'nun yakıt sarfiyatı ve performans yönünden gösterdiği avantajlarının yanında, satış sonrası hizmetlerini de beğendikleri için tercih ettiklerini dile getiriyor. Temsa Global Kayseri yetkili servisinin ihtiyaç anında en kısa sürede gelerek makinelerle ilgilendiğini ve periyodik bakımları aksatmadığını söyleyen Yerlitaş, servisin hızı ve kalitesinin de kendileri için önemli bir ayrıntı olduğuna dikkat çekiyor.

 

Şu anda ürettiği hammaddenin sadece yüzde 30'unu kendi üretimi için kullanan İnceoklar, üretim kapasitesini artırarak, çıkardığı hammaddenin yüzde 60'ına kadarını kendi üretiminde kullanmak ve günlük 100 ila 150 adet blok üretimi gerçekleştirmek istiyor. İleride kilitli parke ve bordür üretimi de yapmayı hedefleyen İnceoklar'ın 5 yıllık stratejik planlaması içerisinde hedefi hammaddede pazar lideri olmak, fabrikasyon üretim de ise Probims markasını yurt içi ve yurt dışı pazarda duyurmak.

Ocaktaki görünür rezervin 180 milyon metreküp olduğu bilgisini veren Mustafa İnceok, Kayseri'deki en büyük ocağa sahip olduklarını söylüyor ve hammadde üretimindeki bu avantajlarını, fabrikasyon üretimde kullanmak istediklerini dile getiriyor.

Okuma : 2075